Konferencia SBA: Budúcnosť slovenského bioplynu očami odborníkov

Konferencia SBA: Budúcnosť slovenského bioplynu očami odborníkov

7.-8.11.2024, ZVOLEN – Slovenská bioplynová asociácia (SBA) zorganizovala jubilejný 10. ročník konferencie „Budúcnosť slovenského bioplynu 2024“, ktorý sa konal v Hoteli Tenis vo Zvolene. Podujatie spojilo odborníkov na bioplyn, zástupcov priemyslu, štátnej správy, akademickej sféry, ale aj bankových inštitúcií, aby spoločne diskutovali o aktuálnych výzvach a budúcnosti bioplynového sektora na Slovensku.

Ani chladné novembrové počasie neodradilo 150 záujemcov z rôznych častí Slovenska a partnerov z Českej republiky A ďalších krajín EÚ, aby pricestovali do Zvolena, kde sa tento rok uskutočnil 10. ročník konferencie Slovenskej bioplynovej asociácie. Počas troch blokov rozdelených do dvoch dní sa hostia v 25 prezentáciách a troch diskusných paneloch informovali o aktuálnom stave bioplynového priemyslu a výzvach, ktorým sektor čelí v najbližšom období. Zároveň si vypočuli aj návrhy riešení v podaní technologických spoločností a odborníkov na energetiku. Hostí úvodným slovom privítal predseda asociácie Ing. Vladimír Šošovička.

Obsahová časť odštartovala netradične blokom “Aplikácia digestátu a spracovanie BRO”. Nosné témy prezentovali zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ústredného kontrolného a skúšobného úradu poľnohospodárskeho a Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. Prezentácie sa týkali legislatívy a praxe pri aplikácii digestátu, a príprave cestovnej mapy odpadového biohospodárstva ako nástroja na podporu produkcie biometánu na Slovensku. Prínosy digestátu pre pôdu a porovnanie slovenskej a zahraničnej legislatívy pri jeho aplikácii na pôdu priblížila Erika Fečke Gyöngyová (SBA).

Prvý diskusný panel ukázal, že biologicky nezávadný digestát má nezanedbateľný prínos pre pôdu a bioplynové stanice budú zohrávať čoraz dôležitejšiu rolu ako koncovky pre spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu aj vzhľadom na záväzky Slovenskej republiky voči životnému prostrediu a Európskej únii. Za zásadný problém odborníci označili klesajúce počty poľnohospodárskych zvierat, a tým aj znižujúcu sa úroveň živín vracajúcich sa do pôdy.

V poobedných hodinách sa program konferencie sústredil na ďalšiu aktuálnu tému, transformáciu na biometán. V súčasnosti je potvrdených 8 projektov, ktoré sú v rôznych štádiách realizácie prestavby na produkciu a vtláčanie biometánu do plynárenskej distribučnej siete. Súčasťou vtláčania je aj vydávanie záruk pôvodu pomocou Registra obnoviteľných plynov, o ktorom informovali zástupcovia spoločnosti SPP – distribúcia (SPP-d). Okrem prezentácií inovatívnych riešení a príkladov zo zahraničia pri prestavbe na biometán od technologických spoločností bolo témou aj obchodovanie s biometánom a porovnanie najvýhodnejších spôsobov jeho prepravy a využitia. Záver bloku patril prehľadu nového stavebného zákona a EIA.

Do diskusného panelu prijali pozvanie odborníci na bioplyn a výpočet emisií, zástupca SPP-d a zástupca Ministerstva hospodárstva SR. Diskutujúci za kľúčové problémy pri procese transformácie označili chýbajúcu prevádzkovú podporu a rozdrobenosť pozemkov spojenú s budovaním plynovej prípojky k vysokotlakému potrubiu. Ministerstvo hospodárstva je odhodlané problémy riešiť a vyzvalo na spoluprácu dotknutých subjektov pri pripravovanej úprave zákonov. Zabezpečí sa tak naplnenie cieľov v oblasti produkcie biometánu v objeme 200 miliónov metrov kubických ročne, do roku 2030. Perspektívnym sa podľa odborníkov stáva aj zachytávanie uvoľneného CO2 z procesu dočisťovania bioplynu na biometán.

Piatkový blok sa sústredil na produkciu obnoviteľnej energie a tepla. Vladimír Šošovička (SBA) v úvodnej prezentácii k elektroenergetike zdôraznil, že bioplynové stanice musia byť na nadchádzajúce obdobie dobre pripravené. Medzi účastníkmi rezonovalo hlavne končiace obdobie podpory doplatkom, ktoré sa týka všetkých bioplynových staníc. Pre zabezpečenie udržateľnej prevádzky je potrebné, aby bioplynové stanice maximálne využívali svoj mnohostranný potenciál, ako napríklad poskytovanie služieb flexibility pre elektrickú prenosovú sieť.

Do témy podporných služieb účastníkov uviedol zástupca spoločnosti SEPS. Pripájaním stále väčšieho množstva zdrojov závislých na počasí, odstavením tradičných regulatorov – uhoľných elektrární a veľkých priemyselných závodov, stále narastá potreba podporných služieb z regulovatelných zdrojov OZE akými sú práve bioplynové stanice. Blok sa tiež venoval prehľadu diania v Českej republike, situácii v plynárenstve v EÚ, využitiu tepla na výrobu elektriny, nadchádzajúcim výzvam pre bioplynové stanice, ale aj právnemu aspektu spomenutých oblastí. Všetci diskutujúci vyzvali prevádzkovateľov bioplynových staníc, aby sa nebáli zmien a využili možnosť naskočiť na rozbehnutý vlak modernizácie bioplynových staníc.

Jubilejný ročník účastníci oslávili počas štvrtkového večera usporiadaním vedomostného kvízu o všeobecných znalostiach asociácie a bioplynového sektora, slávnostným krájaním torty a ocenením pravidelných účastníkov konferencie. Slovenská bioplynová asociácia ďakuje všetkým hosťom a prezentujúcim za účasť a podnetnú diskusiu. Poďakovanie patrí mediálnemu partnerovi konferencie energie-portal/odpady-portal, hlavným partnerom Agrikomp Bohemia, Airproducts, Bright Renewables,  Vogelsang, STX, Prodeval, REE, BPower, AB ENERGY, Zdroje Zeme a ďalším partnerom. 

Prezentácie sú dostupné v členskej zóne SBA.

11.ročník konferencie SBA sa uskutoční v Hoteli Tenis vo Zvolene, 6.-7.11. 2025.

 

Comments are closed.