Exkurzia Slovenskej bioplynovej asociácie do Rakúska a Česka

Exkurzia Slovenskej bioplynovej asociácie do Rakúska a Česka

V dňoch 10. a 11. októbra sa Slovenská bioplynová asociácia zúčastnila dvojdňovej exkurzie, ktorá zahŕňala návštevu štyroch biometánových staníc v Rakúsku a Českej republike. Exkurzia mala predstaviť účastníkom moderné technológie úpravy bioplynu na biometán, inovatívne prístupy spracovania odpadu a poskytnúť priestor na diskusiu o možnostiach rozvoja bioplynového a biometánového sektora na Slovensku. Medzi 16 účastníkmi exkurzie boli aj zástupcovia štátnej správy, ktorí aktívne prispievali k podnetným diskusiám a prejavili veľký záujem o fungovanie bioplynovej stanice.

Biogas Bruck/Leitha GmbH: Efektívna premena odpadu na biometán

Prvou zastávkou bola biometánová stanica Biogas Bruck/Leitha v Rakúsku. Ide o moderné zariadenie, ktoré sa špecializuje na úpravu bioplynu na biometán, ktorý následne vtláča do plynárenskej siete. Stanica spracováva predovšetkým kuchynský odpad z jedální, reštaurácií a domácností, ale aj ďalšie organické odpady z potravinárskeho a nápojového priemyslu.

Počas prehliadky boli účastníci oboznámení s technológiou čistenia bioplynu na biometán prostredníctvom membránovej separácie Axiom, ktorá umožňuje efektívne odstránenie CO2 a ďalších nečistôt z bioplynu až do čistoty viac než 98%. Výsledkom je biometán s vysokou čistotou, ktorý je vhodný na použitie ako plnohodnotná náhrada fosílnych palív. Diskutovalo sa aj o výzvach pri spracovaní kuchynského odpadu, vrátane potreby zlepšiť logistiku zberu, technológie na odstránenie nečistôt a problémy spojené s mikroplastami.

EVM Bioenergie Margarethen: Inovácie vo veľkom

Exkurzia pokračovala a druhá zastávka bola v zariadení EVM Bioenergie Margarethen, jednom z najväčších závodov na spracovanie bioplynu v Rakúsku. Stanica zahŕňa vtláčaciu stanicu biometánu, čerpaciu stanicu CNG a moderné zariadenie na skvapalňovanie CO2. Vstupné materiály tvoria poľnohospodárske substráty a zvyšky z potravinárskeho a krmivárskeho priemyslu.

Najnovšou inováciou v tomto závode je peletovací stroj na slamu, ktorý dokáže vyprodukovať až 8 ton slamených peliet za hodinu. Podľa prevádzkovateľa stanice sa energetická výťažnosť týchto peliet môže rovnať výťažnosti kukuričnej siláži. Stanica sa tak snaží maximálne využiť dostupné zdroje a zvýšiť energetickú efektivitu. Účastníci si mali možnosť pozrieť jednotlivé časti areálu a technologického procesu, vrátane  pripravovaného oddelenia CO2 z bioplynu, ktorý sa následne bude využívať ako posilňujúca prísada do betónu.

EFG Vyškov BPS: Modernizácia ako cesta k vyššej efektivite

Na druhý deň bolo prvým navštíveným zariadením biometánová stanica vo Vyškove, Českej republike, ktorú prevádzkuje spoločnosť EFG. Pôvodná bioplynová stanica bola prestavaná, čo umožnilo výrazne zvýšiť kapacitu spracovania biologicky rozložiteľného odpadu na 30-tisíc ton ročne. Nová technológia produkcie biometánu od spoločnosti Bright umožňuje ročnú výrobu až 30 GWh zeleného plynu, ako nahradu fosílnych paliv.

Stanica disponuje aj zariadením na automatické odbalovanie zabalených potravinových výrobkov Paddle Depacker od spoločnosti Mavitec, čo predstavuje významné zjednodušenie spracovania rôznych typov odpadu a zamedzenie znečistenia technológie. Diskutovalo sa najmä o skúsenostiach s inštaláciou novej technológie a o potenciáli zvýšenia efektivity prostredníctvom ďalších modernizácií.

BMS Rakvice: Osvedčená technológia s membránovou separáciou

Poslednou zastávkou bola biometánová stanica BMS Rakvice, ktorá, rovnako ako Vyškove, prešla transformáciou z pôvodnej bioplynovej stanice. Transformáciu na BMS zabezpečovala spoločnosť agriKomp Bohemia.

Nová technológia na úpravu bioplynu na biometán využíva membránovú separáciu AgriPure Cube od spoločnosti agriKomp, čo je nová technológia na dosiahnutie vysokej čistoty biometánu s funkciou zachytávania nedočisteného plynu a jeho následného navrátenia do procesu čistenia, aby sa maximalizovala efektivita membránovej filtrácie. Predpokladaná ročná výroba biometánu je 6,840 GWh. Účastníci mali možnosť porovnať jednotlivé riešenia a diskutovať o skúsenostiach s prevádzkou a podmienkach rôznych trhov.

Podnetné diskusie a pohľad na budúcnosť

Exkurzia poskytla účastníkom ale aj predstaviteľom SBA cenné skúsenosti a poznatky o moderných technológiách spracovania bioplynu. Organizátori ďakujú všetkým partnerským spoločnostiam za možnosť nahliadnuť do ich zariadení a predstaviť inovatívne prístupy, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre budúci rozvoj bioplynového sektora na Slovensku.

Exkurzia bola nielen príležitosťou na získanie nových poznatkov, ale aj na vytvorenie kontaktov a nadviazanie spolupráce medzi odborníkmi z rôznych krajín. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie, ktoré pomôžu rozvíjať sektor obnoviteľných zdrojov energie a prispieť k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

Prečítajte si aj o našej exkurzii do Anglicka a Bavorska.

Comments are closed.