Naša najväčšia bioplynka zožerie viac odpadu
Naša najväčšia bioplynka zožerie viac odpadu
Bioplynka v Jelšave začala ako prvá na Slovensku vyrábať zelený metán. Dnes je naplánovaná ďalšia modernizácia. Európska únia má so zeleným plynom veľké plány, REPowerEU hovorí, že do roku 2030 sa má vyrobiť 35 miliárd kubíkov biometánu. V súčastnosti sú to len tri. Slovenská bioplynová asociácia poukazuje, že mnohé závody sú na Slovensku v červených číslach a kľúčové je zachovanie ich prevádzky. Článok spracovala redakcia HN.
Už začiatkom tohto roka začala bioplynka v Jelšave pri Revúcej produkovať, ako prvá na Slovensku, biometán. V inováciách na poli bioplyniek plánuje spoločnosť na Gemeri pokračovať, o čom svedčí ďalšia investícia. Konateľ spoločnosti PM Martin Pribola pre HN vysvetľuje, že plánujú spracovávať úplne nové typy odpadu.
Prevádzka bude po novom schopná využívať napríklad jedlé oleje, tuky či reštauračný alebo kuchynský odpad. Aby to dokázali, chcú v závode zaviesť hygienizačné zariadenie. Pri hygienizácii sa odpad zahreje na určitú teplotu, aby sa materiál zbavil nežiaducich prvkov. Okrem nových druhov surovín sa tým aj zvýši množstvo zhodnocovaného odpadu. „Momentálne máme povolenie spracovávať odpady bez hygienizácie v objeme do päťtisíc ton ročne,“ hovorí. Konateľ dodáva, že potenciál je na úrovni až 20-tisíc ton ročne.
S biometánom má do budúcnosti veľké plány Únia. Surovina je súčasťou palety riešení, ktoré spoločenstvu umožnia prekonať súčasnú energetickú krízu. „Presne takto ho vníma aj stratégia REPowerEU, ktorá navrhuje posilnenie jeho výroby v EÚ, konkrétne nastavením cieľa do roku 2030 vyrobiť ročne 35 miliárd kubíkov zeleného plynu,“ hovorí pre HN Martin Kečkéš, vedúci oddelenia riadenia transakcií v SPP. Biometán je možné použiť v priemyselných, energetických a vo vykurovacích odvetviach, pričom dokáže priamo a bez komplikovaných technických úprav nahradiť zemný plyn, z technického hľadiska je to možné v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov
Aby sme vedeli napredovať je potrebné zachovať fungujúce prevádzky, čo je však aktuálne problematické. Tie majú podľa Slovenskej bioplynovej asociácie problémy a mnoho z nich hospodári v červených číslach. Viacero družstiev má v prevádzkach založené celé majetky. V rozhovore pre HN predseda SBA Vladimír Šošovička upozornil, že najväčší problém sú vysoké vstupné náklady surovín a, naopak, nízke výkupné ceny elektriny.