Nové technológie na výrobu biometánu

Nové technológie na výrobu biometánu

V spolupráci so združením CZ Biom a Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) sa 15. októbra uskutočnila tlačová konferencia pri príležitosti Európskeho týždňa biometánu. Podujatie sa uskutočnilo v moderných priestoroch Uhoľne v areáli VŠCHT a ponúklo množstvo odborných prezentácií na tému biometánu, jeho využitia a budúceho vývoja.

Autor: Michal Zima / Zdroj: CZ Biom

Biometán je obnoviteľný plyn získavaný z bioplynu a predstavuje kľúčovú zložku budúceho energetického mixu, ktorá má potenciál významne prispieť k dekarbonizácii energetického sektora a zníženiu závislosti od fosílnych palív. Má kvality zemného plynu a môže sa využívať nielen na výrobu tepla a energie, ale aj v doprave a priemysle. Česká republika sa už v tejto oblasti aktívne angažuje a výroba biometánu by tu do roku 2030 mohla pokryť až 10 % spotreby zemného plynu.

Autor: Michal Zima / Zdroj: CZ Biom

Európska únia stanovila pre biometán ambiciózne ciele. Do roku 2030 ho plánuje vyrobiť plánuje 35 miliárd m3, čo by malo pokryť viac ako 10 % súčasnej spotreby. V súčasnosti sa diskutuje o zvýšení na 44 miliárd m³ a do roku 2050 by sa tento objem mohol zvýšiť na 165 miliárd m³.

Podľa predsedu CZ Biom Ing. Jána Habarta, PhD. má Česká republika výbornú východiskovú pozíciu, hustú plynárenskú sieť a veľký počet bioplynových staníc, ktoré možno prestavať na biometán. Pôsobí tu aj niekoľko spoločností, ktoré sa zaoberajú plynárenským priemyslom alebo sa priamo špecializujú na čistenie biometánu. K dnešnému dňu je v Českej republike 10 biometánových staníc. Ich celková ročná produkcia by mohla predstavovať približne 17,7 milióna ton Nm³ biometánu. Problémom je nefunkčná podpora a nedostatočné trhové mechanizmy, a preto je produkcia nižšia ako 50 % inštalovanej kapacity.

Dodal: „Európski lídri vo výrobe biometánu, ako sú Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Dánsko a Švédsko, už teraz usilujú o dosiahnutie európskeho cieľa zvýšiť výrobu biometánu na 44 miliárd m³ do roku 2030.“

Ing. Adam Moravec z CZ Biom  hovorí, že v Poslaneckej snemovni sa diskutuje o zavedení aukcií, ktoré by zabezpečili konkurencieschopnosť a transparentnosť na trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie. Prechod na nový systém podpory však môže spôsobiť oneskorenia v realizácii projektov. Zároveň chýba vládne nariadenie pre rozvoj OZE a podpora pre nové projekty v poslednom roku platnosti súčasného systému.

Na tlačovej konferencii sa odborníci zamerali najmä na technologický pokrok v oblasti biometánu a zeleného vodíka vrátane couplingu – technológie na prepojenie plynárenského a elektrického sektora prostredníctvom metanizácie vodíka.

Prof. Ing. Jana Zábranská, CSc. pracovníčka VŠCHT, ktorá pracuje na projekte biometanizácie bioplynu na biometán, hovorí: „Biometanizácia bioplynu na biometán na rozdiel od membránovej separácie alebo čistenia oxidu uhličitého (CO2) neodstraňuje, ale premieňa oxid uhličitý na metán aj pomocou zeleného vodíka. Pri syntéze biometánu sa na biometán premieňa aj oxid uhoľnatý (CO). Týmto procesom sa v Ústave techniky vody a prostredia zaoberajú od roku 2015 a novovyvinutý bioreaktor umožní biometanizáciu prevádzkovať pri vyšších tlakoch, čím sa zvýši jej účinnosť a urýchli sa jej zavedenie do prevádzkových podmienok bioplynových staníc.“

Výskum profesorky Zábranskej prináša zaujímavú možnosť využitia prebytočnej elektrickej energie. Potenciál tejto flexibilnej výroby je viac ako 700 MW, čo je zhruba toľko, ako má prečerpávacia elektráreň Dlouhé stráně.

Autor: Michal Zima / Zdroj: CZ Biom

Ďalšiu z hlavných tém konferencie bol projekt MOSUMO, ktorý sa zameriava na vývoj a využitie biometánu a jeho integráciu do českej energetiky. Zdôraznilo sa tiež, že biometán môže významne prispieť k dekarbonizácii dopravy prostredníctvom tzv. pokročilých biopalív.

Záver konferencie sa patril diskuii, počas ktorej účastníci diskutovali o ďalších perspektívach výskumu a komercializácie biometánu. Nasledovala exkurzia do výskumných laboratórií VŠB-TU, kde boli prezentované technologické inovácie v oblasti spracovania bioplynu a jeho premeny na biometán.

Ďalšie odborné prednášky na tému biometánu a zeleného vodíka sa uskutočnia počas konferencie Dni kogenerácie 2024, ktorá sa bude konať 22. a 23. októbra v Čestliciach pri Prahe.

Európsky týždeň biometánu (EBW, https://www.europeanbiomethaneweek.eu/ ) sa koná pod záštitou Európskej únie a organizuje ho Európska biometánová asociácia (EBA, https://www.europeanbiogas.eu/ ).

Slovenská bioplynová asociácia pri tejto príležitosti zorganizovala ALFA seminár Premeňte odpad na energiu.

Zdroj: Biom.cz

Comments are closed.