Od leta fungujú v Španielsku autobusy na biometán z odpadu

Od leta fungujú v Španielsku autobusy na biometán z odpadu

23.1.2023

Ide o prvé autobusy spĺňajúce emisnú normu Euro 6E v Španielsku. Poháňať ich bude biometán vyrobený z odpadu zozbieraného v kraji. Hoci plyn v súčasnosti pochádza zo siete (100 % z obnoviteľných zdrojov), čoskoro to bude prvýkrát, čo španielske mesto Pamplona spracuje svoj odpad a energiu pridelí pre svoje autobusy. Táto akvizícia zahŕňa zhodnocovanie odpadu a zníženie emisií CO2 o viac ako 90 % v službách udržateľnejšej dopravy.

Biometánový autobus spoločnosti Moventis / Zdroj: GNVmagazine

Podvozok týchto autobusov je ľahší o 150 kilogramov a obsahuje novú generáciu motorov na stlačený zemný plyn (CNG).  Motory znížili spotrebu paliva o 15 %. Autobusy, ktoré získal Moventis TCC a ktoré budú dodané v najbližších týždňoch, ponúkajú vodičom priestrannejšiu a prispôsobivejšiu pozíciu pri riadení, sedadlo je vyhrievané a má otočnú základňu; aj nová celomultiplexná palubná doska Scania, integrálna, ergonomickejšia a s lepšou klimatizáciou. Ručná brzda je elektropneumatická, prístupnejšia a ľahšie ovládateľná a obsahujú systém Start-Stop a automatické svetelné a dažďové senzory. Okrem toho sú kĺbové modely (7 z 13 jednotiek Moventis TCC Pamplona) vybavené novým riadiacim systémom ACS6, ktorý je špeciálne navrhnutý tak, aby minimalizoval šmyky v chladnom a daždivom podnebí.Vylepšenia podvozku umožnilo vytvoriť o 10 % širšiu prednú uličku medzi podbehmi kolies a zlepšiť prejazdnú plochu o 15 %. Zadné dvere sú posuvného typu a majú dvojitú rampu (automatickú a manuálnu). Týchto 75 vozidiel je tiež vybavených dverovými a cúvacími kamerami, video monitorovacím zariadením a systémom Mobileeye 8 connect, ktorý pomáha predchádzať kolíziám vďaka zvukovým a vizuálnym upozorneniam pre vodiča a ktorý sa pripája k bočným radarom Scania, aby cestujúcim ponúkol vyššiu bezpečnosť.

Priekopníkmi v rozvoji a používaní autobusov s pohonom na CNG na Slovensku boli Dopravný podnik mesta Bratislava a SPP. SPP vybudoval pre potreby Dopravného podniku mesta Bratislava plniacu stanicu CNG Bratislava – Jurajov dvor, ktorá je jedna z najväčších v rámci strednej Európy. K nim sa postupne pridávali dopravné podniky a spoločnosti v Košiciach, Zvolene, Nitre, Michalovciach, Prievidzi a Trnave. Biometán používaný pre tieto autobusy zatiaľ nepochádza z obnoviteľných zdrojov. Rozvoj biometánového sektoru na Slovensku to však v najbližších rokoch môže zmeniť.

Zdroj: https://www.gnvmagazine.com/en/moventis-pamplona-acquires-13-buses-powered-by-biomethane/

 

 

Comments are closed.