Biometán nenahradí plyn z Ruska. Odpadu na jeho udržateľnú výrobu nie je dosť
Biometán nenahradí plyn z Ruska. Odpadu na jeho udržateľnú výrobu nie je dosť
Komisia chce do roku 2030 v Európe desaťnásobne viac biometánu, ktorý má čiastočne nahradiť dovoz plynu z Ruska. Je to nereálny plán, ktorý odporuje smernici o obnoviteľných zdrojoch, odkazujú vedci. Na Slovensku sa výroba biometánu rozbieha len pomaly, naštartovať by ju mal plán obnovy.
Biometánová stanica / Zdroj: Archív SBA
Podľa správy nemeckého Inštitútu pre energetický a environmentálny výskum na Univerzite v Heidelbergu (IFEU) sú však tieto ambície nadhodnotené. Realistický cieľ pre biometán, tak aby bola jeho výroba udržateľná, je do roku 2030 podľa vedcov iba 17 miliárd m3. To je približne polovica toho, čo chce dosiahnuť Komisia.
Podľa štúdie je potrebné využívať trvalo udržateľný potenciál obnoviteľných surovín pri nahrádzaní fosílnych palív. Do roku 2030 však nie je realistické inštalovať potrebné technické kapacity ani mobilizovať dostatok surovín, aby bolo možné ambíciu desaťnásobnej produkcie naplniť. Biometánový plán v rámci REPowerEU je podľa štúdie zameraný na kvantitu bez stanovenia ďalších podmienok jeho produkcie.
Keďže neuprednostňuje biometán vyrábaný z odpadov a zvyškových materiálov, nie je zárukou udržateľnosti produkcie. Tým sa dostáva do konfliktu smernicou o obnoviteľných zdrojoch, upozorňujú vedci v štúdii.