Plynárenský priemysel chystá ďalšie investície do obnoviteľných zdrojov energie
Plynárenský priemysel chystá ďalšie investície do obnoviteľných zdrojov energie
Slovenský plynárenský priemysel plánuje investovať zhruba 500 miliónov eur do energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľom je do roku 2030 vybudovať zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov s výkonom 200 megawattov.
Logo SPP / Zdroj: SPP
Zhodnotenie odpadu
Slovenský plynárenský priemysel plánuje naďalej pôsobiť na trhu výroby obnoviteľných plynov, konkrétne biometánu. Projekty energetického a biologického zhodnotenia odpadov (CEBZ) sú totiž podľa plynárov vzorovými projektami cirkulárnej ekonomiky na Slovensku.
„Unikátna technológia premení odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán. Práve biometán môže pomôcť pri dekarbonizácii teplárenstva, priemyslu alebo dopravy,“ dodal Šebesta. Do roku 2030 plánuje Slovenský plynárenský priemysel vybudovať ďalšie zariadenia CEBZ alebo výroby biometánu pri bioplynových staniciach s ročnou produkciou až 240 gigawatthodín biometánu.
Slovenský plynárenský priemysel tiež analyzuje projekty vlastnej výroby elektriny pri využití vodíka. S projektom, prepájajúcim elektroenergetickú a plynárenskú infraštruktúru prostredníctvom vodíka sa Slovenský plynárenský priemysel uchádza o podporu zo strany Európskej únie. Veľký potenciál spoločnosť vidí aj v rozvoji nízkoemisnej a bezemisnej dopravy založenej na alternatívnych riešeniach, akými sú CNG, LNG, respektíve ich obnoviteľné alternatívy bioCNG a bioLNG vyrobené z biometánu.
„Už v najbližších mesiacoch spoločnosť pre motoristov sprevádzkuje prvé dve LNG čerpacie stanice,“ konštatoval Šebesta.
Slovenský plynárenský priemysel pokračuje aj v projektoch zameraných na podporu elektromobility. V roku 2022 dala spoločnosť do prevádzky nabíjacie stanice na externých parkovacích miestach pri vlastných budovách v Bratislave, Zvolene a Michalovciach. (SITA)
Čítajte viac: https://www.sme.sk/minuta/23121366/plynarensky-priemysel-chysta-dalsie-investicie-do-obnovitelnych-zdrojov-energie