Lacnejšia elektrina od suseda: Kedy bude realitou aj na Slovensku?

Lacnejšia elektrina od suseda: Kedy bude realitou aj na Slovensku?

O budúcnosti komunitnej energetiky s riaditeľom SAPI Jánom Karabom.

 

Nainštalovať si na strechu fotovoltiku, vyrobiť si elektrinu a nespotrebovanú časť predať do siete, či poslať vedľa susedovi. Alebo ešte lepšie – vlastniť časť fotovoltického parku na poli za mestom, časť elektriny spotrebúvať v domácnosti a zároveň zarábať na jej predaji. Takto nejako si Európska únia predstavuje budúcnosť decentralizovanej energetiky. Nejde pritom iba o abstraktnú myšlienku – o energetických spoločenstvách hovorí už roky a po vypuknutí konfliktu na Ukrajine tlačí na členské štáty, aby urobili potrebné zmeny v legislatíve a dovolili ľudom vyrábať si elektrinu v rámci jednej ulice či susedstva. Slovensko v procese zaostáva, na čo upozorňujú viaceré organizácie pôsobiace v oblasti energetiky, a tlačia na vládu, aby veci urýchlila.

O tom, ako je možné, že na Slovensku len teraz rozbiehame samovýrobu elektriny a ktoré štáty nám môžu byť príkladom, v novej časti podcastu Index približuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.

Celý podcast si môžete vypočuť na: https://podcasty.sme.sk/c/23134970/lacnejsia-elektrina-od-suseda-kedy-bude-realitou-aj-na-slovensku.html

 

Pridaj komentár