Prekvapujúci objav: Metán nielen otepľuje planétu, ale spôsobuje aj ochladzovanie

Prekvapujúci objav: Metán nielen otepľuje planétu, ale spôsobuje aj ochladzovanie

Najvýznamnejší skleníkový plyn zachytáva teplo zo Zeme. No zároveň prispieva k obmedzeniu priameho slnečného žiarenia.

Ilustračný obrázok/Pixabay

Metán je považovaný za najnebezpečnejší skleníkový plyn, ktorý v najväčšej miere môže za otepľovanie Zeme. Zohrieva atmosféru až 28-krát viac než oxid uhličitý. Čo vedci doteraz nevedeli je, že metán prispieva tiež k ochladzovaniu Zeme, čím sa jeho celkový vplyv na zohrievanie o niečo znižuje. Záujem vedcov o skúmanie metánu sa zvýšil v posledných rokoch so stúpajúcimi emisiami tohto plynu v ovzduší. Zdrojom metánu je doprava, priemyselné odvetvie, poľnohospodárstvo, či skládky odpadov. Zatiaľ čo väčšina vedeckého bádania skleníkových plynov sa zameriava na absorpciu dlhovlnného žiarenia odrážajúceho sa od Zeme, vplyv priameho krátkovlnného žiarenia je preskúmaný menej.

Metán absorbuje slnečné žiarenie v strednej a vrchnej troposfére, zhruba tri kilometre nad zemou, čím sa ohrieva vzduch a vytvára menej oblačnosti. Zároveň menej lúčov preniká do spodnej troposféry, čo vedie k jej ochladzovaniu a tvorbe oblačnosti, ktorá odráža lúče a zabraňuje ich plnému prenikaniu na Zem a premene na dlhovlnné žiarenie zohrievajúce planétu. Vyššia oblačnosť zároveň absorbuje dlhovlnné žiarenie. Preto menej oblakov tohto typu znamená, že radiácia zo Zeme môže unikať preč a neohrieva planétu. “Dalo by sa očakávať zohrievanie klimatického systému, pretože metán pohlcuje krátke vlny. Ale zmeny v tvorbe oblačnosti vedú k ochladzovaniu,” vysvetľuje Allen.

Vedci dospeli k záveru, že pri zohľadnení iba absorpcie dlhovlnného žiarenia zo Zeme, spôsobuje metán oteplenie o 0,2 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím z celkového nárastu oteplenia o 1,06 °C. Avšak po započítaní pohlcovania krátkovlnného žiarenia tento plyn spôsobuje oteplenie o 0,16 °C. “Ide o naozaj zaujímavé a dôležité výsledky. Metán však naďalej zostáva hlavným plynom, na ktorý je potrebné sa zamerať pri znižovaní emisií,” hodnotí objav Rachael Byrom, klimatologička z Cicero Center for International Climate Research v Oslo.

Viac info na energie-portal

Pridaj komentár